Marcela Havlíčková

Informace ke stříhání

NEŽ PŘIJDETE POPRVÉ

. Majitel je povinen přinést pejska na stříhání vykoupaného a vyčesaného, pokud nechce, aby koupání a česání bylo součástí služby. (Nástroje na stříhání a jejich broušení jsou poměrně drahá záležitost. Když není pejsek vykoupaný, může dojít k jejich zničení nebo ztupení.

. Pokud je pejsek agresivní, nebo se bojí, sdělte to předem.

. Pokud má váš pes nemocné srdíčko, je hodně starý nebo má jiné vážné onemocnění, podstupujete stříhání na vlastní nebezpečí. (Pro mnoho pejsků znamená stříhání určitý stres a vypětí).

. Většina psů snáší lépe stříhání bez přítomnosti majitele (Nejsme proti tomu, abyste byli přítomni při stříhání, ale ve většině případů bude lepší, když si půjdete třeba nakoupit).

. Doba stříhání se pohybuje od 1 hodiny do 2 hodin. (Snažíme se aby to pro pejska byl co nejmenší stres).

. Pokud má pejsek citlivější kůži, je dobré ho vykoupat ještě po stříhání, aby se vymyly drobné chloupky,které vznikají stříháním a jsou ostré - mohou kůži některých pejsků dráždit.

. Pokud se pejskovi po stříhání objeví zarudnutí kůže později stroupky(většinou na břiše, krku, kolem čumáčku a uší).Příště na to upozorněte,některým pejskům vadí, když se ostříhají moc na krátko.

. Klidně se ptejte - pokud to bude v našich silách, rádi Vám poradíme.


KOUPÁNÍ

Mohlo by se zdát, že vykoupat psa není žádná věda a nijak zvlášť důležitá věc. Věnuji se úpravě všech plemen profesionálně. Kromě česání je velice důležité, jak je pes vykoupaný, aby mohl být kvalitně upraven. Základem před koupáním je psa pořádně rozčesat a vykartáčovat. Pokud si někdo myslí, že chuchvalce, které se vytvořily na pejskovi se vykoupáním rozpustí a ztratí, je velký omyl. Když namočíte psa, který má na sobě odumřelou, uvolněnou a nevyčesanou srst, docílíte toho, že ho už jen stěží někdo učeše. Mrtvá srst se slepí a zacuchá do zdravé. Máme tedy učesaného pejska. Pokud si nejsme jistí, že mu nenalijeme vodu do uší, můžeme mu tam dát smotek vaty. Postavíme ho do vany a pořádně ho sprchou namočíme. Děláme to tak, že sprchou jezdíme po těle. Voda by měla být spíš vlažná, příliš teplá voda srst ničí. Do láhve si připravíme rozředěný šampon, asi na 5 dílů vody 1 díl šamponu,nebo podle návodu. Podle mých zkušeností moc nezáleží na druhu šamponu, většinou výsledek je stejný. Jen by to měl být šampon určený pro psy a ne pro lidi. Já používám šampon s norkovým olejem prodávaný pro salony. Začneme šamponovat hlavu a pokračujeme na celé tělo, nakonec si necháme nohy. Pokud pes není moc špinavý stačí šamponovat jen jednou. Nejdůležitější na celém koupání je všechen šampon vymýt. Opět jezdíme sprchou po těle a druhou rukou si pomáháme. Vodou nešetříme, splachování šamponu trvá dlouho a je potřeba hodně vody. Pokud nespláchneme psa pořádně je srst potom matná, lepí se a špatně se češe. Můžete srst ještě ošetřit kondicionérem, ale i ten musíte dokonale spláchnout. Já používám na ošetření srsti spray POLISCH od firmy BIO GROOM. Tento přípravek se nanáší na mokrou srst po koupání a už se neoplachuje. Usnadňuje rozčesávání a srst je po něm lesklá. Pokud jdete na stříhání nebo na výstavu je vhodné psa vyfénovat. Můžete srst nechat proschnout volně a fénovat až vlhkou srst. Fén nastavíme tak, aby vzduch nebyl příliš horký. Kromě toho, že by to psa pálilo, tak by jsme mohli srst spálit a ta by se pak ulámala.Fénujeme srst proti směru růstu od půlky hřbetu k hlavě a po růstu srsti od půlky k ocasu. Nohy i stehna fénujeme nahoru. Boky a hrudník fénujeme také nahoru k hlavě.

Pokud máme takto upraveného psa, bude se dobře stříhat a konečný výsledek bude mnohem lepší než u psa, který není správně vykoupaný.


ČESÁNÍ

Není tak jednoduché jak by se mohlo zdát. Málokterý pejsek chodí do úpravny opravdu rozčesaný. Neučesaný pejsek se nedá kvalitně ostříhat. Za neučesaného a zplstnatělého pejska si účtuji příplatky. Většinou jen symbolické aby si majitel do příště byl motivovaný pejska učesat sám. Mám případy kdy psi mají srst neučesanou a plstnatou a majitelé pokaždé tvrdí, že ještě doma ty dredy neměl. Těžko se vysvětluje, že to není možné, jak vlasy se vám nezplstnatí za hodinu tak ani srst. Občas mám pocit, že majitelé nevidí ,že pejsek je Neučesaný. Zjistíte to jednoduše. Hřeben (ne kartáč) musí volně projíždět srstí stejně tak, jako když máte učesané vlasy.
Často majitel psa, který má plst po celém těle požaduje „jen oholit „ Ale ono to je mnohem složitější.Zplstnatělá srst se nedá jen tak oholit, protože to strojek neostříhá. Musím ji nejdříve ostříhat nůžkami a pak strojkem, takže dvojí práce. Navíc plst a poklady v podobě klacíků, kamínků, bodláků, drátků… schované v srsti v tupí nástroje a broušení je nákladné.

Pokud nezvládáte udržovat srst v pořádku je důležité chodit na stříhání častěji a udržovat srst krátkou. Jinak musíte počítat s vyšší cenou za stříhání.


BLECHY A KLÍŠŤATA

Pejsek musí přijít na stříhání zbavený parazitů. V opačném případě si účtuji přirážku za odstranění parazitů. Parazit je vše, co je na pejskovi navíc a má nožičky, případně i křídla. Nikoho by nenapadlo jít třeba ke kadeřnici zavšivený, ale o psy zablešené a napadené parazity opravdu nemám nouzi. Chápu, že ne vždy prostředek, který má odpuzovat parazity, funguje na 100 % Pokud má pejsek jedno… pět klíšťat, nijak to nekomentuji, odstraním je bezplatně. Bohužel není ojedinělý případ, kdy pejsek přijde a klíšťata a blechy se mu v kožíšku jen hemží. Majitelé si neuvědomují, že není v mých silách je hledat. Když zajedu strojkem do klíštěte jednak si ztupím stříhací hlavici (broušení 200Kč) a také se velice snadno můžu nakazit nemocí, které přenášejí tyto potvůrky. Toto riziko podstupuji prakticky denně,protože mám neustále na rukou škrábance od vašich miláčků, odřeniny a puchýře od trimování. Pokud pejsek přijde s blechami je to ještě složitější a dražší. Musím vystříkat celou úpravnu, aby se blechy nepřenesly na jiné psy.

Nejjednodušší způsob prevence, jak proti klíšťatům, tak proti blechám jsou přípravky s dlouhodobým účinkem tzv. spot-on. Ráda vám poradím s výběrem.


PROČ ŠIBENICE

Pejsci jsou uvázání vždy volně “šibenice” je pro jejich bezpečí. Pes pokud nemůže sklonit hlavu mezi přední nohy, tak neskočí. Šibenice mu v předklonění brání. Bez šibenice by mohl skočit a ublížit si! Přesto, že od psů nikdy neodcházím a vždy jsem na dosah, přece jen potřebuji občas obě ruce volné. Třeba na výměnu stříhacího nástavce nebo odstraňování klíštěte. Spousta psů jakmile má provázek na krku se uklidní a hezky stojí, ve chvíli kdy ho sundám jsou schopní skákat zcela bez rozmyslu dolů.

Šibenice je nezbytná a je pro bezpečí čtyřnohých klientů. V žádném případě neslouží ke věšení psů, nebo jejich znehybnění, jak si mnozí lidé myslí!


VĚRNOSTNÍ KARTIČKY

Od začátku roku jsem musela zdražit o 5-10% vzhledem k narůstajícím provozním nákladům ( zvyšování cen energie, nárůst cen broušení, nástrojů, nájemného…). Zavedla jsem proto věrnostní kartičky, abych stálým zákazníkům zdražení vykompenzovala...

Slevu poskytuji za 4 návštěvu salonu a vztahuje se na veškeré standardní úkony v rámci nabízených služeb. Nevztahuje se na příplatky za psa nevykoupaného, zplstnatělého, příliš agresivního, napadeného parazity

Copyright © 2012 Ariel-salon pro psy - All Rights Reserved | design: Nikola Arcanidu